Kialvatlanság és kimerültség – egyél és igyál vizet, hogy több energiád legyen!
A cikksorozat tovább folytatódik, amelyben azt nézzük meg, milyen módszerekkel segíthetünk magunkon, ha sokat éjszakázunk a babánkkal, kisgyerkőcünkkel, hogyan tudjuk a szervezetünket minél jobban megerősíteni, hogy bírja a gyűrődést.
Eddig olyan ételekről beszéltünk, amelyek úgy adnak nekünk energiát, hogy ne terhelődjön túlzottan a szervezetünk. A fehérjék és a rostok által nyújtott segítségről a korábbi bejegyzésekben olvashatsz. Ma pedig inni fogunk. Na jó, enni is.
Mi, nők hajlamosak vagyunk keveset inni. Igaz, ez az emberek többségéről elmondható ma Magyarországon. De amikor anyává válunk, és elkap minket a gépszíj, sokszor egyszerűen elfeledkezünk róla. Eleve már leszoktunk róla, hogy rendesen igyunk, a természetes ösztönünk sem működik jól, és a szomjúságérzetünk is későn jelez, ráadásul pedig a sok teendő annyira magával sodor minket a nap folyamán, hogy még kevesebb folyadékot sikerül magunkhoz vennünk, mint amúgy.
Pedig egy felnőtt ember napi folyadékszükséglete általában valahol napi 1,5-2,5 liter között van. Ez függ a testsúlyunktól, mennyire végzünk kimerítő fizikai munkát, vagy hogy épp 40 fok felett van-e a hőmérő higanyszála. Ha szoptatunk, annyival többet kell innunk, mint amennyi tejet termel a szervezetünk. Ha túl keveset iszunk, fontos tápanyagokat veszíthetünk, csökken a fizikai és szellemi teljesítőképességünk, fáradtabbak leszünk, kevésbé tudunk koncentrálni, és megfájdulhat a fejünk. Testi-lelki erőnkre pedig egyaránt nagy szükségünk van anyaként.
Mit igyak?
Természetesen a legjobb a jó minőségű, tiszta víz. Azonnal hasznosítja a szervezet, nem kell semmit megemésztenie benne, nem kell nagy energiával átalakítania, és még finom is.
De én nem szeretem a vizet!
Na de mi van akkor, ha nem szeretjük a vizet? Sokan panaszkodnak, hogy egyszerűen képtelenek több vizet inni, pedig próbálkoznak, nem kívánják, nem esik jól. Mit lehet ilyenkor tenni? Kancsót elő, és…
- Ízesíthetjük a vizet, hogy szívesebben igyuk. Tehetünk bele mindenféle lédús gyümölcsöt, például citrusféléket, epret, almát. A különböző fűszernövények is sokat dobnak rajta, mint például a gyömbér, fahéj vagy a menta.
- Igyunk teát! Én a gyümölcsteára szavazok, a túl sok fekete tea felpörgethet. A zöld tea élénkítő hatóanyagai lassabban szívódnak fel, mint s fekete teáé, de ha nagyon kimerültek vagyunk, még ez is megterhelő lehet. (Én már jártam így.) Ne cukrozzuk túl.
- Nagyon finom a háziszörp vagy a limonádé. Itt is figyeljünk oda, hogy nem legyen túl sok cukor az itókánkban.
Magas víztartalmú ételek
Boncolgassuk csak tovább, mi van akkor, ha nem iszunk meg napi 1,5-2,5 liter folyadékot (plusz amennyit még a szoptatás miatt meg kellene). Természetesen vissza kell magunkat szoktatni arra, hogy bevigyük a megfelelő mennyiségű folyadékot. Erről is lesz szó, de most nézzük meg, mit tehetünk még ezzel párhuzamosan. Itt vannak ugyanis azok az ételek, amelyek sok vizet tartalmaznak. Lehet, hogy szívesebben eszünk meg egy adag dinnyét, mint hogy egy jó pohár vizet igyunk. A következőkben olyan ételek következnek, amelyek 80 % feletti víztartalommal bírnak.
- Tejtermékek: tej, joghurt, kefir.
- Zöldségek: paradicsom, sárgarépa, uborka, saláta, zeller. Egy közepes méretű paradicsom nem egészen egy deciliter vizet tartalmaz.
- Gyümölcsök: alma, görögdinnye, narancs, szőlő, eper, grapefruit, málna, ribizli, barack, meggy, cseresznye. Egy jókora alma víztartalma akár két deciliter is lehet.
- Levesek, főzelékek, mártások: ne hanyagoljuk el őket sem.
Újra megtanulni inni
Ha nagyon elszoktunk attól, hogy “rendesen” igyunk, (és most természetesen nem a kocsmára gondolok,) akkor tudatosan kell újra megtanítanunk a szervezetünket rá. Először is segítenek a fenti ital- és ételötletek, ha a víz nem annyira csúszik lefelé, hiszen ezért ajánlottam őket.
Másrészt pedig ha fel akarjuk tornázni a napi folyadékmennyiséget, érdemes fokozatosan növelni a folyadékbevitelt. Mivel a szervezetünk nincs hozzászokva a megfelelő mennyiségű folyadékhoz, ha egyszerre jelentősen megemeljük azt, fél óra múlva a vécén kötünk ki, mert egyszerűen keresztülszaladt rajtunk a többlet. Ezért hetente mindig egy-egy pohár vízzel emeljük meg a napi adagot, így a vesénk is követni tudja majd a tempót.
Igyunk hát eleget, hogy legyen energiánk, ha nem megy, tanítsuk meg magunkat rá! Emeljük poharunkat a kismamákra, és mindenkire, aki éjszakázik vagy kimerült! Csirió! :)
Sorozatunkban eddig megnéztük tehát, hogy miket együnk és igyunk, a következő bejegyzésben pedig azzal folytatjuk, hogy milyen ételekkel és italokkal bánjunk csínján.
Sziasztok! S szerintetek mi számít tiszta víznek? A csapi víz, ami a szolgáltató szerint jó minőségű, a tisztitott víz, amiből kioldódnak fontos anyagok vagy a hónapokig műanyagpalackban álló ásványvizek? Én már próbáltam eligazodni, de itt is nagy a káosz ( vagy csak bennem?)
Évi, összeszedem, amit tudok róla, és jövök vele. :)
Itt részletesen leírtam:
http://anyavirul.hu/mi-szamit-tiszta-viznek/
Remélem, tudtam segíteni. :)
Pingback: Kialvatlanság és kimerültség – miért együnk bizonyos ételekből kevesebbet? Mivel helyettesítsük őket? | Anyaként - energikusan, örömtelien